Dokumentacje i opinie geotechniczne
Przygotowanie dokumentacji i opinii geotechnicznych to finalny element prac terenowych i laboratoryjnych.
Zbadanie warunków gruntowo-wodnych jest niezbędne dla zdobycia pozwolenia na budowę. Projekt budowlany dotyczący każdego rodzaju zabudowania powinien zawierać w swej treści informacje na temat geotechnicznych warunków budowy. Istnieją rodzaje inwestycji, które potrzebują przeprowadzenia dodatkowych badań geotechnicznych. Jest to podyktowane charakterystyką gruntu lub wynikiem pierwszych badań geotechnicznych.
Obowiązek przeprowadzenia określonego rodzaju dokumentacji geologiczno-inżynierskiej, jest uzależniony od ustalonej kategorii geotechnicznej projektowanego obiektu budowlanego oraz warunków podłoża. Ustaleń tych, dokonuje się właśnie w opinii geotechnicznej. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 25 kwietnia 2012 r. dotyczącym ustalenia geotechnicznych warunków posadowiania obiektów budowlanych, opinia geotechniczna jest niezbędna w przypadku wszystkich obiektów budowlanych niezależnie od ich kategorii.
Dla obiektów budowlanych należących do drugiej i trzeciej kategorii geotechnicznej przygotowuje się się dodatkowo dokumentację badań podłoża gruntowego i projekt geotechniczny.
W przypadku obiektów budowlanych należących do trzeciej kategorii geotechnicznej oraz w złożonych warunkach gruntowych drugiej kategorii wykonuje się dodatkowo dokumentację geologiczno-inżynierską, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze.
Dokumentacja Geotechniczna obejmuje:
- Opinie geotechniczne
- Dokumentacje badań podłoża gruntowego
- Projekty geotechniczne
- Projekty robót geologicznych
- Dokumentacje geologiczno-inżynieryjskie i hydrogeologiczne
Jak wyglądają raporty geotechniczne?
Raport badań geotechnicznych sporządzony po przeanalizowaniu próbek, składa się finalnie z dwóch części, graficznej i pisemnej. Częścią graficzną są mapki i wykresy ze wyznaczoną strukturą gruntu. Mapki zawierają precyzyjne oznaczenie z miejscami odwiertów i poboru próbek. Na część pisemną raportu składa się ocena poszczególnych części składowych gruntu, z wyszczególnieniem ich rodzajów, nośności, położenia oraz poziomu wód gruntowych. Istnieje również możliwość oceny zmiany poziomu wód gruntowych. Na podstawie przeprowadzonych badań i raportów, wydajemy zalecenia co do budowy fundamentów w zakresie ich konstrukcji i stopnia hydroizolacji. Informujemy również o istotnych kwestiach, które mogą mieć wpływ na prowadzenie robót budowlanych w zakresie odwadniania terenu budowy lub ryzyka obsuwających się skarp.